Чет10182018

Последна промена03:44:04 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Еден тон рибна чорба за Денот на рибарите

Еден тон рибна чорба за Денот на рибарите

Сподели

Со еден тон чорба, традиционално Охрид ќе го слави Денот на рибарите. На 20 јануари, ден после празникот Богојавление Водици на месноста Сараиште ќе се славви празникот. 

 

На тој ден традиционално се капат рибарите за успешна риболовна сезона, а ветераните повторно ќе пливаат по бурињата со вино. 

Покрај традиционалната рбна чорба за бројните гости ќе има плашици и пача. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK