Сре03202019

Последна промена01:03:51 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Дебрца се мобилизира и најавува еко револуција

Дебрца се мобилизира и најавува еко револуција

Сподели

Цела Дебрца е на нозе и подготвена за еко револуција.

Жителите на општина Дебрца најавуваат масовен еко протест против изградба на регионална депонија во Општината. Револтирани од таквите најави, жителите од сите населени места на Дебрца ќе го одржат протестот во атарот на село Ботун, во недела (22ри април), со почеток во 11:55 часот.Од она што може да се забележи, дебрчани добро се организираат и на социјалните мрежи. Датумот на закажаниот протест е токму на денот на планетата Земја.Инаку, лани жителите Општина Дебрца, со мирни протести се спротивставија и на изградбата на асфалтна и бетонска база на локалитетот „Царополе“ во атарот на Ново Село.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK