Сре03202019

Последна промена01:03:51 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Владата ќе одлучува за отштети од ланскиот земјотрес

Владата ќе одлучува за отштети од ланскиот земјотрес

Сподели

До крајот на овој месец ќе се носи одлука за обесштетување на охриѓани од силниот змејотрес лани.

 

-„Републичката комисија за проценка на висина на штети од елементарни непогоди е формирана кон крајот на јануари годинава. Комисијата го добила и го разгледала барањето за обесштета на општинската комисија од Охрид. За одлуката Републичката комисија се очекува до крајот на овој месец да ја извести и Владата и општината Охрид“, изјави за Фактор.мк Миле Бошњаковски, портпарол на Владата

Од Општинската комисија за проценка на штети во Охрид се оптимисти дека некакво обештетување ќе има.

-„Стапив во контакт со претседателката односно таа ми се јави. Бараа уште една табела за категоризација на објектите односно колку е оштетувањето од прва, втора, трета и четврта категорија. Тоа е испратено и во најкратко време за недела – две ќе почне исплата“, вели Раде Вељановски-општинска комисија за проценка на штети.

Силниот земјотрес од 5,1 степен според Рихтер го погоди  Охрид во јули  минатото лето, при што беа оштетени голем број куќи во градот и село Косел. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK