Пет01182019

Последна промена02:27:41 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Протест против промена на името и промоција на „Име од светлина и рани“

Протест против промена на името и промоција на „Име од светлина и рани“

Сподели

Претпладнево на Градскиот плоштад се одржаа третиот протест организиран од страна на Граѓанската иницијатива „Македонија пред се`“

.Учесниците на протестот на овој начин ги искажуваат нивните барањата за повлекување, како што велат, на насилно донесениот Закон за јазици, поништување на т.н. Договор за добрососедство со Бугарија, неменување на уставното име на Република Македонија и ослободување на сите притворени и осудени поради настаните во Собранието од април минатата година.на протестот се одржа промоција на книгата „Име од светлина и рани“ на македонскиот поет,Ефтим Клетников.
– Книгата „Име од светлина и рани“ во целина ја опишува можеби најтрагичната ситуација во која се наоѓа земјата денес. Во моментов се реализира еден геноциден план врз Македонија и Македонците сами да се избришат од картата на светот, рече Клетников. Според Клетников, актуелната македонска власт работи да го продаде името, со што се брише целокупната македонска меморија, бидејќи доколку го смениме името нема да можеме историски да се вратиме ниту на АСНОМ, а камоли кон Илинден, Климент и Наум, античка Македонија.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK