Пет01182019

Последна промена02:27:41 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Охрид ФОТО: Палмите успеваат во Охрид

ФОТО: Палмите успеваат во Охрид

Сподели

Се опоравија палмите на брегот на Охридското езеро.

Иако во зимскиот период во неколку наврати медиумите и еколозите  информираа дека палмите се исушија, денес може да види една сосема поинаква слика. Палмите се свежи, разеленети  и прекрасно стојат на брегот на Охридското езеро. 

Уште во 2013 година кога се садеа палмите од страна на Макеоднски шуми научната јавност беше поделена. Едни сметаа дека треба да се садат растенија кои со векови наназад виреат на ова поднебје додека според други  палмите како и другите тропски растенија се убави за око, егозтични и докажуваат  дека Охрид  има извонредни можности за развој на туризмот.

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK