Пет01182019

Последна промена02:27:41 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести Охрид Диорама „Живиот свет од Охридско Езеро“ во Свети Наум

Диорама „Живиот свет од Охридско Езеро“ во Свети Наум

Сподели

Утре, 18ти мај 2018г. по повод Меѓународниот ден на музеите ќе биде официјално отворена постојаната изложба "Живиот свет од Охридско Езеро" во манастирксиот комплекс Свети Наум.

 

 


Диoрамата е поставена на самиот влез од ресторанот "Острово" кој се наоѓа во манастирскиот комплекс во Св Наум.

-„ Ја користам оваа прилика да се заблагодарам на сопствениците од ресторант "Острово" за тоа што ми поклонија доверба да ја изработам диoрамата, а воедно им благодарам и на сите кои ми даваа морална поддршка во текот на изминатите 40тина дена додека траеше препарирањето .Коригирани се  и последните детали за   свеченото  отворена на 18 мај во 12:30ч.Ми претставува чест и задоволство да ги поканам сите заинтересирани да присуствуваат на отворањето “, вели препараторот Васко Јолески за Охриднет.ком. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK