Пет05242019

Последна промена07:37:40 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Десетти протест на „Македонија пред се“ во Охрид

Десетти протест на „Македонија пред се“ во Охрид

Сподели

Граѓанската иницијатива „Македонија пред се“ на ден 16.06.2018 г. (сабота) на градскиот плоштад во Охрид во 19:00 часот ќе го организира десеттиот по ред од серијата народни протестни собири.

 -„Народниот собие е против злоупотребата на државните институции од страна на власта и носење одлуки на штета на македонскиот народ и држава.Ние како граѓанска иницијатива бараме:

-Неменување на уставното име на Република Македонија со цел влез во НАТО и ЕУ
-Повлекување на насилно донесениот закон за јазици
-Поништување на таканаречениот договор за добрососедство со Бугарија
-Ослободување на сите притворени и осудени поради настаните во собранието на 27.04.2017
Затоа ве повикуваме сите,без оглед на вашата партиска припадност и идеолошка определба, да дојдете и заедно да кажеме едно големо НЕ на уцените и обидите за уништување на нашиот народ и држава.
Со добра мисла и со Господ напред“, информираат од „Македонија пред се“.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK