Саб03232019

Последна промена10:04:35 AM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Охридската библиотека доби нов директор

Охридската библиотека доби нов директор

Сподели

Охридската библиотека и уште седум национални институции од културата добија директори.

Министерот за култура Асаф Адеми по спроведените конкурси именуваше директори на осум национални установи со полн мандат од четири години.Како што објави Министерството за култура, Гордана Змејковска е именувана за директор на Библиотеката „Григор Прличев“ во Охрид, Маја Андоновска-Илијевски за директор на Центарот за култура во Битола, Роска Илиева – на Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ во Неготино.За директор на Народниот театар Битола со полн мандат е именуван Иван Јерчиќ. Благоја Атанасоски – на Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј-Прилеп, Бобан Хусениковски – на Музеј-Гевгелија, Васо Ристов е именуван за директор на Македонската опера и балет и Ердоан Максут – за директор на Турски театар-Скопје.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK