Вто12102019

Последна промена02:41:28 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Пораст на бројот на туристи, најбројни турците

Пораст на бројот на туристи, најбројни турците

Сподели

Во јуни годинава Македонија ја посетиле 102.327 туристи кои оствариле 243.175 ноќевања што е за 20,7 отсто повеќе туристи во споредба со истиот месец лани и за 23,4 отсто повеќе ноќевања.Со месеци наназад најбројни туристи во земјава се Турците.

Покрај стандардниот број на гости од соседството, се зголемува и бројот на полски и кинески туристи.

11 717 турски туристи во јуни годинава ја посетиле Македонија, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во јуни Македонија ја посетиле 6 133 Срби, 2 451 Словенци, 5 841 Полајци, 1 722 посетители биле од Косово, 2 687 од Грција, 4 887 од Бугарија, 1 899 од Албанија.

4 489 биле од Холандија, 2 567 од Хрватска, 1 088 гости имало од Франција, 1 945 од САД, 1 866 од Израел, 2 284 од Кина.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK