Вто04232019

Последна промена12:20:09 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Со церебрална парализа извози од Свети Наум до Охрид

Со церебрална парализа извози од Свети Наум до Охрид

Сподели

 

Васил Јанкула, Македонецот од Мала Преспа,   кој боледува од целебрална парализа успеа да ја извози 30  километри долгата  патека на охридскиот маратон. 

Тешката патека од Свети Наум до Охрид, полна со угорници и падови, вчера  не го спречи Јанкула со своето храбро срце да успее до целта. 

Неговата желба посилна од неговото тело кое со години се бори со тешката болест. 

Васил Јанкула беше дел на 32-рото издание на Охридскиот Меѓународен Атлетски Маратон, што се одржа вчера за 8-ми септември Денот на независноста на Република Македонија.

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK