Саб04202019

Последна промена12:19:53 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Охрид во чест на Свети Климент

Охрид во чест на Свети Климент

Сподели

Охрид го чествува патронот на градот. Заштитникот Свети Климент Охридски, кој бдее со векови и чува Охрид и охриѓани.

 Изложби, промоции на книги, музички концерти и свечена академија во Инекс се дел од настаните со кои Охрид ќе се поклони на Свети Климент. Вечерва свечена академија во дијамнстаката сала во хотелот „Инекс“. 

Програма за одбележување на 8-ми Декември – Свети Климент Охридски – Патрон на Охрид:

07.12.2018 г. (петок)

• Промоција на книгата „Дојди во Охрид”- антологија на песни за Охрид
(приредувачи: проф.д-р Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо Димоски)

12.00 ч.
Општина Охрид (голема сала)

• Изложба на фотографии : „По трагите на светите Кирил и Методиј”
(коорганизација на општина Охрид, Амбасада на Република Словачка во Република Македонија и Словачката национална библиотека)

18.00 ч.
Куќа на Уранија - МАНУ

• СВЕЧЕНА АКАДЕМИЈА ПО ПОВОД 8-ми Декември - ДЕНОТ НА СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ПАТРОН НА ОХРИД
20.00 ч.
хотел Инекс Горица (дијамантска сала)

08.12.2018 г. (сабота)

• Поклонение пред моштите на Свети Климент Охридски

10.00 ч.
Манастир „Свети Климент и Пантелејмон” - Плаошник

• Полагање свежо цвеќе на споменикот на Свети Климент Охридски

10.30 ч.
ОУ „Св.Климент Охридски“ (училиштен двор)

• Полагање свежо цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски

11.00 ч.
Градски плоштад „Св.Климент Охридски“

• Промоција на книгата „Охридска писменост“ од проф.д-р Димитар Пандев;
• Oтворање нова етнолошка поставка на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј - Охрид

12.00 ч.
Куќа на Робевци

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK