Вто06252019

Последна промена12:49:21 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Распоред на литургии за Богојавление

Распоред на литургии за Богојавление

Сподели

 

Распоред на литургии за  Богојавление.

 

18.јануари,2019 г.– ВОДОКРСТ - (ПЕТОК)

- света василиева литургија во сите парохиски цркви во Охрид, со почеток во 07:00 часот.
- во Плаошкиот манастир „Св.Климент и Св.Пантелејмон“света василиева литургија со почеток во 08:00 часот.

19.јануари,2019 г.– БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ - (САБОТА)
- света архиерејска златоустова литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“- Каменско со почеток во 08:00 часот.
- света златоустова литургија во сите парохиски цркви во Охрид со почеток во 08:00 часот.
- во Плаошкиот манастир „Св.Климент и Св.Пантелејмон“ нема да има богослужба тој ден.
- во 09:45 часот поаѓање на литијата кон градското пристаниште
- во 10:00 часот на градското пристаниште ќе се изврши голем Богојавленски водосвет.
- во 12:00 часот групно крштевање на „Сараиште“.

20.јануари,2019г.–СОБОР НА СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ (НЕДЕЛА)
- света архиерејска златоустова литургија во црквата „Св.Јован Богослов“ – Канео, со почеток во 08:45 часот.
- света златоустова литургија во сите парохиски цркви во Охрид со почеток во 08:30 часот.
- во Плаошкиот манастир „Св.Климент и Св.Пантелејмон“ нема да има богослужба тој ден.
Од канцеларијата на Дебарско – кичевската епархија
Митрополија - Охрид

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK