Вто06252019

Последна промена12:49:21 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Отворена куќа за родителите чии деца се лекуваат од малигни болести

Отворена куќа за родителите чии деца се лекуваат од малигни болести

Сподели

Куќа за родители што не се од Скопје, а чии деца се лекуваат на хемато-онколошкото одделение на Клиниката за детски болести, отворена  во кругот на Клинички центар.

Во родителската куќа неа има четири двокреветни апартмани, секој со посебен тоалет, и заеднички простории. Во неа ќе може да се сместат родителите на децата кои се лекуваат на клиника, а кои немаат можност да се сместат во хотел или на друго место.

„Ова беше стара руинирана барака на Министерството за здравство, која здружението САНО со помош на донации ја реновираше и во која ќе може да се сместат родителите на децата кои се лекуваат на Клиниката за детски болести, а кои немаат можност каде да се сместат. Со ова сакаме да им излеземе во пресрет на овие родители во за нив најтешките моменти. За да може да добијат сместување ќе треба да донесат потврда од хемато-онколошкото одделение на Клиниката за детски болести“, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Тој кажа дека родителите ќе може да престојуваат во оваа куќа додека нивните деца се лекуваат на Клиника.

„Некогаш овие терапии се доготрајни, траат и по еден месец, а сега родителите заедно со нивните деца лежат на Клиниката. Во процесот на лекување треба да има и соодветни услови за да се избегнат дополнителни инфекции“, рече Филипче.

За непречено функционирање на куќата, ќе се грижи Здружението САНО, а Министерството за здравство ја презема обврската околу комуналиите, пренесува Нова ТВ. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK