Вто07072020

Последна промена03:26:43 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Нови проекти во Центарот за култура во Охрид

Нови проекти во Центарот за култура во Охрид

Сподели

Во изминатиот период директор на Центарот за култура Горан Симоноски направи повеќе промени, информираат  од Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид

Првенствено е воведен редовен репертотоар на театарски претстави - „Секој петок на Театар“.


-Детска претстава организирана по школи, наскоро и на репертоарот.
-Дигиталниот кино проектор после подолг период е ставен во функција и ќе може да се прикажуваат филмови.
-Поставена е нова светлечка табла на кровот со новото лого и натпис на институцијата, со помош фирмата ГУГО од Охрид.
-Реконструирани се излозите на кружното кај гимназија, префарбани со жолта боја, осветлени, испишан натпис ТЕАТАР ОХРИД и КИНО, од сопствени средства и помош од фирмата СУНА за бои и лакови.


-Извршена е санација на санитарните јазли - WC (заменети и поставени нови чешми, умивалници, писуари, светла, ознаки и сл.) со помош на бутикот ЕМИЛИ од Охрид.
-Се извршува редизајн на билетарата при самиот влез на Центарот за култура, со поставување нови украсни плочки, осветлување и следи нејзино досредување, исто од сопствени средтва.
-Поставен е експонат од првиот кино проектор во ходникот во Центарот за култура.


-Поставени се украсни сакциии, жардињери во главниот ходник и канти за отпадоци пред платото.
-Во преговори сме со одредени стопанственици да се реновира кино салата и сл.

Воедно ова претставува отворена можност до сите стопанственици кои се во можност да помогнат финансиски или со донации да се вклучат за што соодветно ќе им се оддолжиме како институција, информираат од националната установа.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK