Чет02272020

Последна промена08:46:00 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Охриѓани организираат протест за нелегалната градба на Алипашината џамија

Охриѓани организираат протест за нелегалната градба на Алипашината џамија

Сподели

Охриѓани организираат протест за нелегалната градба на Алипашината џамија.

На социјалните мрежи во групи граѓаните се организраат да го кренат својот глас против дивата градба на 32 метри високото минаре во центарот на Охрид. 

Според најавата која читатели ја  испратија до Охриднет.ком протестот , што беше закажан за 17 мај петок , точно на пладне пред општина Охрид, е одоложен за понеделник во истото време на истата локација. 

-Кога институциите одлучија да молчат и да бидат неми сведоци на безаконието на поединци, кои се дрзнуваат да уништуваат заштитени споменици, народот е должен да преземе мерки“, велат револтирани граѓани за Охриднет. 

 Причина за одлагањето според исказите на нашите читатели е тоа што протетсот не бил навремено најавен во полиција. 

Сегашните најави за масовен протест се за понеделинк  20 мај во 12 часот. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK