Нед09152019

Последна промена02:32:11 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Се отстрануваат палмите од охридскиот кеј

Се отстрануваат палмите од охридскиот кеј

Сподели

 

Палмите заминуваат во историјата. На нивно место ќе се садат автохтони дрвја.

Тоа е дел од препораката на Унеско. 

 

-„Во согласнот со препораката под реден број 19, која беше нотирана од страна на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО (Сесија  41 COM 7B.34 ), Градоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиески денеска издаде работен налог (Бр. 09-7197/1) до ЈП „Охридски Комуналец” за отстранување на палмите од потегот на кејот „Македонија” и на потегот од каналот „Студенчишта” до поранешен хотел „Парк”“, информираат од општина Охрид.

Службите на Јавното претпријатие веќе ги имаат започнато активностите на терен и информираат дека како замена за отстранетите палми ќе бидат засадени дрвја од видовите: јавор, јасен и ликвидамбер.

Инаку палмите беа засадени пред околу шест години. Голем дел од дрвата имаа проблем со климата. Една плама своевремено чинеше 500 евра. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK