Саб06062020

Последна промена04:03:04 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Охридскиот Црвен крст добитник на високо признание

Охридскиот Црвен крст добитник на високо признание

Сподели


Пехарот за 2019 година за ПХВ програмата ќе се додели денеска.

На пригодна свеченост, денеска во 12 часот, на охридскиот Црвен крст ќе му биде доделено нјависокото признание Пехарот за 2019 за програмата Промоција на хумани вредности. Признанието, ќе биде доделено на свеченоста, денеска во 12 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид и на која ќе присуствува раководството на Црвен крст на Р. Македонија, на општински организации од целата држава, претставници на Општина Охрид и други гости. Промоција на хумани вредности“(ПХВ) е програмата чиј циклус заврши, дваесетта година се имплементира во Македонија од страна на организациите на Црвениот крст. Целта е вклучување на младите во заеднички проекти за изградба на взаемно разбирање, толеранција и култура на дијалог како основен предуслов за создавање на интеркултурно општество. Од вкупно 150 проекти изработени од организации на Црвен крст во целата држава, нјабројни, најуспешни и оценети со највисоки оценки беа шесте проекти кои ги изработија 40 млади волонтери на Црвен крст Охрид со кои помогнаа на повеќе од 100 лица од ранливата категорија на граѓани од Охрид.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK