Чет10172019

Последна промена08:28:24 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Охриѓанка сведочи дека се излекувала во Острошкиот манастир

Охриѓанка сведочи дека се излекувала во Острошкиот манастир

Сподели

Охриѓанка сведочи дека се излекувала во Острошкиот манастир . Нејзиното сведоштво е објавено на орталот НМД.

Девојката била анемична и често се онесвестувала, откако сонила сон дека лекот е во водата во манастирот Свети Василиј во Острог се упатила таму.

-„Имам 26. Години, две години бев болна од анемија и 23 години од Ангина Пекторис. Имав секојдневни “падавици”, дури три пати ме враќаа од мтртви. Кога кренав раце од себе, сонив сон дека треба да отидам во манастирот Острог и да се напијам од лековитата вода.

За нецели две недели од тој ден она 20 октомври минатата година, отидов на Острог. Се случија неколку чудесни работи за кои мислев дека сонувам. Кога се искачував по скалите накај манастирот, едвај издржував. Ми се чинеше дека ќе испуштам душа.

Потоа дознав дека тоа му се случувало скоро на секого, кој имал мака. Се помолив и си реков во себеси: – Господи, дај ми сила да издржам, оти не можам повеќе“, пренесува  НМД.

Целата сторија на порталот НМД 

За чудата на Василиј Острошки постојано се зборува. Живиот светец, чие свето тело не се распаѓа се смета за чудо во православието. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK