Нед01192020

Последна промена10:22:07 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид DW: Политичко-бизнис мафија го силува Охрид!

DW: Политичко-бизнис мафија го силува Охрид!

Сподели

DW Дојче Веле на македонски јазик: Политичко-бизнис мафија го силува Охрид!

Ќе им застане ли некој на патот на моќниците кои за лични интереси го потопија македонскиот бисер? Хаосот мора да запре и градот мора да се спаси, алармираат упатените!

Главниот туристички центар среде сезона ги преживува веројатно најтешките моменти од својата понова историја. Проблемите со УНЕСКО кој му даде последна шанса за справување со хаосот, како да подгреаа дополнителен хаос. Локалната власт амбициозно најави решение на проблемите со стотиците дивоградби, но проблемот е што пред нос дозволува да се градат нови и тоа на строго заштитени локации.

Проблемот со дивоградбите според архитектор Зарче се решава многу лесно, но ако се сака и ако се има волја:

„На пример за дивоградбите законот предвидува многу строги мерки. Не е само да се дојде и да се урне. Ако имаме дивоградба на државно земјиште, заштитено со закон и со која се нарушува културно историската традиција и се уништува нешто како археолошки или културолошки артефакт, законот предвидува од 3 до 8 години затворска казна и тоа ефективна, не условна. Тука не знам зошто некој треба да се договара и да бара одредени надлежности, се знаат тие и се знаат мерките. Само треба некој да ги спроведе. Затоа сме секојдневно во се поголеми проблеми кои ислегува дека се нерешливи. Но тоа не е точно“, предупредува Зарчев.

Целата анализа на Дојче Веле ТУКА

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK