Сре07152020

Последна промена03:46:28 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид До година во функција автопатот до Врбјани

До година во функција автопатот до Врбјани

Сподели

Следната година министерот се очекува  да се вози на дел од автопатот Охрид Кичево.

Од Охрид до Врбјани ќе биде во функција,  а другитот дел да се изгради и да се стави во употреба согласно рокот во 2021 година.

Планираме наредната година да се обидеме  триесете километри од Охрид до Врбјани да ги оспособиме и да може да се вози по тој пат, по тој дел од автопатот Кичево-Охрид, истакна министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Тој исто така рече дека кинеската Еским банка ги известила институциите дека ќе бидат исплатени резервираните 200 милиони евра од првиот кредит и 180 милиони од вториот кредит и очекува динамизирање на активностите за изградбата на автопатот Кичево-Охрид.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK