Вто12102019

Последна промена02:41:28 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид ФОТО: Со буркини и по охридските плажи

ФОТО: Со буркини и по охридските плажи

Сподели

Буркини е костим за каpење, што го покрива целото тело, а најчесто го носат верничките од муслиманска вероисповед.

Деновиве нашите репортери ги направија овие фотографии од две  жени,  кои со буркини се разладуваат во Охридското езеро. 

Фотографиите се направени на плажата Инекс Горица. 

Во француското монденско летувалиште Кан и во неколку други градови на Франција од 2016 година воведена е забрана за носење на буркини на плажа. Жените во буркини имаат  избор да ја напуштат плажата или да платат казна. 

Официјални лица сметаат дека носењето на буркини е во спротивност со француските закони за секуларизам. Се смета дека  носењето на ваков костим не е хигиенски. 

Муслиманските групи од друга страна, пак велат дека забраната е неуставна, исламофобична и дека ќе води кон поделби во општеството.

Во Македонија нема забрана за носење буркини, секој има слободен избор како ќе ужива на плажа. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK