Пон12162019

Последна промена10:13:41 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Во Охрид и Струга ќе се укинат квотите за лекови

Во Охрид и Струга ќе се укинат квотите за лекови

Сподели

Квотите најнапред ќе се укинуваат во туристичките центри во земјава.

Во Охридско-струшкиот, преспанскиот и дојранско гевгелискиот регион, ќе се укинуваат квотите за лекови. Тоа, според министерот за здравство Венко Филипче е прв чекор кон укинување на квотите во сите аптеки. Со оваа мерка, ќе се воспостават механизми за спречување на злоупотребата на лековите по укинувањето на квотите. Еден од нив е можноста, само лично, пациентот кому му е препишан лекот ќе може да го зема лекот но и начин на кој до лекот ќе стигнуваат пациентите кои имаат проблем со движењето.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK