Пет05292020

Последна промена11:55:30 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Пожарот во Велмеј ставен под контрола

Пожарот во Велмеј ставен под контрола

Сподели

После два денови битка, конечно огнената стихија во Велмеј ставена под контрола. 

 

Охридските пожарникари два денови се бореа  со пламените јазици што го зафатија атарот на селото Велмеј-општина Дебарца.

Условите за гасење беа  неподносливи и исклучително тешки, На барање на општина Дебарца вчера  на помош беа повикани и  специјалните ер трактори-канадери кои истураа огромна  количина вода на зафатените шумски појаси на Илинска планина. 

Гаснењето на пожрот продолжи и утрово од 5 часот, за конечно да се каже дека состојбата е под контрола. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK