Вто06022020

Последна промена05:26:18 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Родители се жалат: Невнимателно се отстранува азбестниот кров

Родители се жалат: Невнимателно се отстранува азбестниот кров

Сподели

Родители на ученици од ОУ „Христо Узунов“  лути за начинот на кој се отстранувал азбестниот кров од школото.

Според нивните тврдења азбестните табли опасни по здравјето на лугето се фрлаат од кровот во дворот. Опасноста е дека децата вдишуваат штетни честички. 

-„Што правите бе лјуге, свестете се!!! Дали се менува азбестен покрив на школо дури дечињата се на час? Што праевте цело лето дури беа на распуст? Абе свестите се.. Дали знајте колку е тој азбест канцероген и под кој услови се менува? Не се менува со фрлање на плочите од чатија во  камион, и да се прави  облак од прашина до горе. Дечиља учат тука... И луѓе живеат  околу“, пишува за Охриднет загрижен родител. 

Од училиштето пак тврдатдека биле запазени сите стандарди за менување на таблите и тоа се вршело во викенд кога учениците не биле на настава. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK