Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Затворениот базен во Охрид ќе биде готов во декември 2020

Затворениот базен во Охрид ќе биде готов во декември 2020

Сподели

Затворениот базен во Охрид ќе биде готов на крајот од индата година. 

 

Владата на Република Северна Македонија вчера  ја разгледа и усвои Информацијата за динамиката на реализација и плаќање на обврските за изградба на затворен пливачки базен во општина Охрид, и ја задолжи Агенцијата за млади и спорт да предвиди затворениот пливачки базен да биде изграден заклучно со 31.12.2020 година.

Четири години откако во 2015 година беше свечено поставен камен темелник и отпочна изградбата  на затворениот базен во Охрид , објектот е се уште едвај  карабина. 

Според проектот базенот се гради на површина од 15 илјади квадратни метри,  со димензии од 33 на 22 метри, трибини и над 500 седишта. Во  репрезентативниот комплекс  треба да  има два базени, спа и велнес цетар, фитнес клуб,продавници, игротека,  угостителски објект и други комерцијални содржини. Капиталниот проект чини 5 милиони евра. 

Според тогашните оптимистички најави базенот требаше да биде готов и отворен на крајот од 2017 година или почетокот на 2018, но до ден денес едвај е карабина. 

Ова се фотографии на Охриднет направени во јуни годинава. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK