Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид 75 години слободен Охрид

75 години слободен Охрид

Сподели

Охрид со низа манифестации и свечености денеска ја одбележува 75-годишнината од ослободувањето на градот од фашистичката окупација во Втората светска војна.

 Десетици млади животи згаснаа во борбите за ослободување на Охрид што партизанските одреди ги водеа со фашистичкиот окупатор на 7-ми Ноември 1944 година. Благодарение на нивното херојството 75 години подоцна Охрид е слободен град, туристичка, културна и духовна метропола.

Охрид  традиционално ќе го одбележи празникот со низа свечености и настани. Предвидено е промоција на нови возила во ЈП Комуналец и Свечена академија во ОМУ ,,Методи Патчев".

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK