Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Ден на ослободувањето на Струга

Ден на ослободувањето на Струга

Сподели

8 ми Ноември е светол ден за Струга- Денот на ослободување на градот. 

 

Ноќта помеѓу 6 и 7 Ноември НО војска ги завзеде своите позиции и околку 4 и 45 минути ги нападна Германските единци. Тој напад германските едниници не можеа да го издржат и почнаа да се повлекуваат од Охрид преку Струга за да заминат за Албанија. 

Денес Струга ќе го одбележи овој анстан со повеќе манифестации органнизирани од страна на Општината и Општинската организација на Сојузот на борците од Народноослободителната и антфашистичката војна во Македонија.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK