Чет06042020

Последна промена06:51:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Заев, Вучиќ и Рама на самит во Охрид

Заев, Вучиќ и Рама на самит во Охрид

Сподели

Денес  во Охрид  нова средба на Заев, Вучиќ и Рама за „Мал Шенген“.

 Европската перспектива на земјите од Западен Балкан ќе биде во фокусот  на самитот „мал Шенген“ кој денес  ќе се одржи во Охрид. 

По првичната трилатерална средба лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија ветија во заедничка Декларација за слободно движење на луѓе, стоки, услуги и капитал во Западен Балкан дека ќе работат на подобрување на регионалната соработка со цел зголемување на економскиот раст, привлекување инвестиции и подигнување на квалитетот на животот на граѓаните.

Во декларацијата,по средба во Нови Сад се вели дека потписниците, свесни за одговорноста за обликување на судбините на нивните земји, се посветени на зајакнување на мирот, еднаквоста, владеењето на законот и просперитет за сегашните и идните генерации во Југоисточна Европа.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK