Пон07132020

Последна промена03:47:41 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Почнува вакцинирањето против сезонски грип

Почнува вакцинирањето против сезонски грип

Сподели


Вакцинацијата против сезонски грип отпочнува утре.

Во охридскиот Центар за јавно здравје, утре отпочнува вакцинирањето за сезонски грип, предвидено е и вакцинирање во домашни услови. Вакцинацијата е единствена превентивна заштитна мерка против грип и се препорачува за лицата над 65 години, особено хронично болните лица, мали деца под три години со намален имунитет, здравствени работници, лица со кардиоваскуларни и респираторни заболувања, како и воопшто за лица со намален имунитет. Вакцината против грип е незадолжителна и се дава на доброволна база. Вкцините против сезонски грип чинат 400 денари, како и минатите години.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK