Нед07052020

Последна промена07:53:21 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Георгиески на средба со Здружението за борба против мозочен удар

Георгиески на средба со Здружението за борба против мозочен удар

Сподели

Градоначалникот Константин Георгиески, оствари средба со претставниците на Здружението за борба против мозочен удар „Мозочен удар“.

Претставниците на Здружението на градоначалникот накратко му го презентираа проектот „Квалитетно здравство“, чија цел е подобрување на здравствените услуги преку олеснување на пристапот на болните до здравствените услуги, набавка на медицинска опрема и медицинско возило. Здружението за исполнување на овие цели организира караван во регионот на Југозападна Македонија низ сите населени места како и далечните рурални обласи. Населението во тек на акциите ќе има можност да се едуцира преку организација на предавања од страна на активисти на здружението но и да се прегледа, односно ќе се вршат прегледи на шеќер, холестерол, триглицериди во крв, егк преглед , проверка на крвен притисок и секој посетител ќе има можност за индивидуална консултација со невролог.

 

Градоначалникот ја изрази подготвеноста општина Охрид да даде свој придонес во реализацијата на зацртаните активности на Здружението.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK