Саб09192020

Последна промена11:16:16 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Од денес филмот „Дедо и внук“ на редовен репертоар

Од денес филмот „Дедо и внук“ на редовен репертоар

Сподели

Има ли цена и колку чини детскиот живот? Дали сенките на минатото секогаш и без исклучок не стигнуваат и го задаваат немилосрдниот удар? Вреди ли да се живее без љубов и без болка?


Охридскиот режисер Илија Пиперкоски многу одговори на овие прашања дава во неговото најново дело и негов прв долгометражен филм „Дедо и внук“. Пиперкоски, истовремено, е и сценарист на филмот. продуцент е Огнен Антов, директор на фотографија е Романецот Патру Паунеску, а монтажата ја направи Данчо Стефков. Главните улоги ги толкуваат Дејан Лилиќ, Салаетин Билал, Даниела Ивановска, Горан Стојаноски, Благој Веселинов и малиот охриѓанец Наум Цветкоски.
Откако во петокот се бараше билет повеќе за премерата на ова маркантно дело, од утре, 10-ти декември, филмот е на редовниот репертор при Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид.
Сите заинтересирани можат да го погледнат филмот во текот на следните две недели, а билетите ќе се продаваат по цена од 100 денари. Поради театарски претстави, филмот нема да се прикажува во среда и петок.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK