Нед07052020

Последна промена07:53:21 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Вечерва главно дефиле на карневалот во Куратица

Вечерва главно дефиле на карневалот во Куратица

Сподели

И Куратица ја продолжува древната традиција.

Месната заедница од село Куратица, здружението на граѓани Св Василиј и населението на с.Куратица ве канат на 22 то издание на Василичарски Карневал Куратица-2020. Бидете дел од традиција стара 500 години пренесувана од колено на колено .

ПРОГРАМА 2020

2. 14 ти Јануари
a. 19:00 часот, Музичкиот дел го започнуваат Влатко Миладиноски, Златко Милаиноски, Дамјан Стојаноски и Дарко Стојаноски празнување со дефиле на маските во 20:30 часот, 
b. 22:30 часот прогласување на најдобрите детски и возрасни маски, проследено со огномет.
c. 01:00 часот привршување на василичарските празнувања

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK