Пон09282020

Последна промена11:28:35 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Екологистите бараат Охрид да биде ставен на листата загрозено светско наследство

Екологистите бараат Охрид да биде ставен на листата загрозено светско наследство

Сподели

Ништо не е направено за да се заштити природното и културното наследтвсо во регионот, децидни се екологистите.

Тие на денешната средба со претставниците од Унеско отворено побараа Охрид да биде ставен на црната листа загрозено светско наследство. 

Foto

-Тоа е механизам за помош. Ние тогаш би можеле да добиеме стручна помош, финансиски средства, Можеби сега не ги имаме и проблемот е во андлежните кои не ги поддржуваат приоритетите, вели Драгана Велковска од Граѓанската иницијатива Охрид СОС и Здружението за заштита на животни и животна средина Еден.

Децениските урбанистички проблеми денеска им беа образложени на тројцата претставници на Унеско, кои денес  пристигнаа во контрола на Охрид . Зад затворени врати доцна попладнево со претставници од власта, еколошките здруженија и граѓани дискутираа за  напредокот во спроведувањето на препораките дадени во Баку. 

Утре ќе тргнат во мониторинг на дивоградбите и севкупната состојба на охридско струшкото крајбрејжје.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK