Пет04102020

Последна промена11:51:30 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Кривична за концесионер на Охридското езеро

Кривична за концесионер на Охридското езеро

Сподели

Концесионерот, уловената риба си ја носел во својата продавница.

Одделението за внатрешни работи Струга поднесе кривична пријава против М.Ч.(61) од Струга, управител и сопственик на правно лице од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Тој, во периодот од 04.10.2019 до 30.11.2019, постапил спротивно на Законот за безбедност на храна и спротивно на Договорот за концесија на Охридското езеро и не извршил регистрација на риболовни пунктови, без што не смеел да врши промет на уловена риба.
- Пријавениот, уловената риба, директно ја носел во магацинот на правното лице и во подружницата Охрид како продавница за малопродажба на риба, што е во негова сопственост. На тој начин, се стекнал со противправна имотна корист од 293 276 денари, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид..

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK