Сре08122020

Последна промена11:40:09 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Починатата родилка од Охрид не била заразена од корона

Починатата родилка од Охрид не била заразена од корона

Сподели

Починатата родилка од Охрид не била заразена со корона вирус. Таа била треторотка која воопшто не одела на лекар во текот на бременоста.

Се работело за тешка инфекција.  

- „Непотребно се прави паника во медиумите, не се работи за корона. Жената од ромаска националност, дошла на одделение во тешка фебрилна состојба и по сите протоколи била испратена на Гинеколошката клиника во Скопје. Дошла со сите симптоми на мртов плод. Јас сакам да апелирам да не се објавуваат дезинформации до медиумите, бидејки се прави паника мегу пациентите“, вели Горан Балески.

Од страна на тимот гинеколози било постапено по сите протоколи. Пациенткаа со мртов плод мора да се испрати на оперативен зафат во Скопје, појаснува Балев. 

-„Гинеколошкиот тим на општа болница Охрид постапи по сите протоколи како во книга.Г пофалувам искрено. Ние како општа болница Охрид не сме во состојба да дадеме адекватно лекување на таква пациентка. Почината никогаш не посетила  ниту матичен лекар ниту гинеколог“, додава Балев. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK