Вто06022020

Последна промена05:26:18 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Публиката воодушевена од концертот на хорот "Света Злата Мегленска"

Публиката воодушевена од концертот на хорот "Света Злата Мегленска"

Сподели

Во чест на големиот православен празник „ Богојавление- Водици“ синоќа во Центарот за култура  „ Григор Прличев“ концерт со духовна музика одржа хорот „ Св. Злата Мегленска“.

 

-Општина Охрид ни направи голема чест со поканата да бидеме дел од чествувањето на  „ Богојавление- Водици„ бидејќи  овде се случува најмасовниот црковно- народен собир во земјите на православието. Нашиот репертоар го прилагодивме за овој голем празник и веруваме дека нашата позитивна енергија ја споделивме со бројната охридска публика- рече Летка Димоска- Полизова.

Хорот „ Св. Злата Мегленска“ е формиран во 1986 година и во својата богата кариера има освоено 23 меѓународни награди. Годинава хорот ќе учествува на Светската хорска академија што ќе се одржи во Латвија.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK