Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Со ваучери ќе се помага домашниот туризам

Со ваучери ќе се помага домашниот туризам

Сподели

Со ваучери за граѓаните кои ќе ги користат во домашните туристички капацитети, хотели и апартмани ,  но и ваучери за поттикнување на приватната потрошувачка  во угостителскиот сектор,  ќе се поттикнува туризмот во земјава.

Ваучери ќе добиваат граѓаните со ниски приходи, од идната недела ќе започне аплицирањето за оваа мерка.од страна на хотелиерите . Министерот за економија денес на средбата со хотелската асоцијација ХОТАМ во Струга, најави дека се подготвува и   четврт пакет мерки за поддршка на туризмот. Од ХОТАМ се задоволни од најновите мерки на владата.

-„ Во третиот економски пакет веќе сме предвиделе над 16 милиони евра каде што на сто илјади наши граѓани ќе им се доделат вауери се о цел да ги користат во нашите категоризирани хотели и приватни капацитети во земјава. Ова е со цел да ја поттикнеме потрошувачката и да го поддршеме овој многу важен сектор во нашата држава“, изјави Крешник Бектеши министер за економија.

-„Еден апел само можа да испратам  ете сите граѓани на Р Македонија барем по десетина дена да потрошат во нашите туристички капацитети објекти во земјава“, изјави  Крсте Блажески претседател на ХОТАМ.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK