Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Охрид-Струга 1:2 во прекршување на полицискиот час

Охрид-Струга 1:2 во прекршување на полицискиот час

Сподели

Еден во Охрид и двајца во Струга, го прекршиле полицискиот час.

Во текот на изминатото деноноќие (21/22.2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, осум лица не ја почитувале забраната за движење (Охрид-1, Струга-2, Кичево-5).
- Тие се приведени и против нив ќе бидат поднесена кривична пријава по членот 206 од Кривичниот законик „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Во истиот период, не се регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и сообраќајни незгоди. На подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници извршиле 44 контроли врз лица во изолација, 10 контрола врз лицата во самоизолација и 21 контроли на угостителски и други објекти, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK