Вто06022020

Последна промена05:26:18 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Со еден тон плашица Охрид ќе го одбележи Денот на рибарите

Со еден тон плашица Охрид ќе го одбележи Денот на рибарите

Сподели

Традиционално Охрид денеска го празнува Денот на рибарите. Празнувањето започнува кај месноста Сараиште во 12 часот. 

 

Кај малиот плоштад ќе се готви рибната чорба. Планирано е да се поделат 7000 порции рибна чорба и еден тон плашица. Ќе има натпревар во готвење на рибни специјалитети, изложба на риболовен алат и изложба на фотографии од познати охриддски рибари.  Во 15 часот е предвидено традиционалното капење на рибарите односно трката по бурето со вино. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK