Пон07132020

Последна промена08:01:50 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Од јули доаѓаат туристи од Холандија и Полска

Од јули доаѓаат туристи од Холандија и Полска

Сподели

Потврден е и првиот чартер лет од странскиот туроператор ТУИ Холандија на 14 јули.

Овој туроператор со чартер летови ќе носи холандски туристи два пати неделно во текот на летото завршно со септември.

Од првата половина на јули ќе започне да се реализира и новата авионска линија Варшава-Охрид. Така што веќе кон крајот на јули имаме најава на два полски туроператори кои со чартер летови ќе ја сервисираат линијата од Полска за Охрид, велат од Агенцијата за поддршка и рпомоција на туризмот. 


-Доколку се подобри состојбата со коронавирусот очекувам во 2020 година во Македонија да се остварат повеќе од 2 милиони ноќевања. Така што секое ново ноќевање од над два милиони ќе претставува спас за туризмот во нашата држава. Оваа 2020 година поради пандемијата туристичката сезона ќе биде многу лоша не само во Македонија, туку во целиот свет. Затоа апелирам до сите жители на нашата држава дека не треба да летуваат во Македонија затоа што мораат, туку затоа што сакаат, вели Јаневски во изјава за Вечер.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK