Саб08082020

Последна промена07:35:36 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Амбасадорот Жбогар го поддржа Георгиески за ставање ред на плажите

Амбасадорот Жбогар го поддржа Георгиески за ставање ред на плажите

Сподели

Амбасадорот Жбогар го поддржа охридскиот градоначалник во отстранувањето на нелегалните објекти на плажите. Денес заедно беа во посета на плажата Горица Трета, која по отстранувањето на бетоните и шанковите се уредува со песок.

 

Потенцираа дека во иднина нема да се дозволи ваков тип на урбанизицја на крајбрежието.

-„Со должна почит би сакал да ушатам еден јавен апел до охриѓани  да покажат поголемо разбирање и да дадат поддршка  мна мерките кои се спориведуваат и кои се во насока  на сопирање на самовоилието и импровизациите кои што се случувале  години наназад. Даваме максимални напори да ја поправиме целокупната слик и целокупниот имиџ на охридскиот туризам“, рече градоначалникот Константин  Георгиески.

Ставањето ред на крајбрежието, стопирањето на нелегалната урбанизација се единствениот пат да се зачува статусот на Унеско.  ЕУ ќе го поддржи Охрид  да   гради стратегија за одржлив туризам  на брегот на Охрдиското езеро.

-„Другата причина зошто сум денеска во Охрид е да помогнам  општина Охрид да го зчаува статусот на Унеско. Јас разбирам и гледам дека има луѓе во Охрид и во околината кои не се грижат за статусот на Унеско, туку прво место ги стваат своите интереси.0940Верувам дека мнозинството на граѓаните во Охрид навистина се грижат за зачувување и заштита на Охридското езео за идните генерации“ рече амбасадорот Семуел Жбогар.

Битката со дивоградбите  ќе трае со години. Акцијата ќе продолжи и во НП Галичица, ќе се отстранат сите објекти кои имаат решенија за уривање, дециден е Георгиески.  

Новинар Соња Рилковска

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK