Саб08082020

Последна промена07:35:36 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Охрид прв во регионот по носење заштитни маски

Охрид прв во регионот по носење заштитни маски

Сподели

Полицијата, во Охрид казнила 6 граѓани, во Струга 25, во Кичево-21и Дебар-7.

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 59 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-06, Струга-25, Кичево-21, Дебар-07.
- Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест Ковид 19, изјави м-р Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.


Воедно, додава портпаролот, „полициските службеници самостојно, но и во координација со Државниот пазарен инспекторат, извршиле 18 контроли врз угостителски и други објекти“. Димоски, упати апели до граѓаните за целосно почитување на законската одредба за носење заштитни маски со цел поголема заштита од коронавирусот.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK