Саб08082020

Последна промена07:35:36 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид ФОТО: Верниците максимално ги почитуваа препораките во Свети Наум

ФОТО: Верниците максимално ги почитуваа препораките во Свети Наум

Сподели

Синоќа и денес се деновите посветени на еден од најголемите светители кој живеел  во регион, Светиот Наум Чудотворец. 

Неговиот манастир векови наназад е најпосетеното светилиште особено за празникот. Поради пандемијата со корона вирусот, во манастирот беа воспоставени препораки, кои верниците и свештените лица максимално ги почитуваа. 

Речиси сите носеа зашттини маски, се држеше потребното растојание обележано во дворот и црквата. На влезот од храмот се мереше телесна температура на верниците. 

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK