Пет08072020

Последна промена05:24:20 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Казните за неносење маски се покажаа ефикасни

Казните за неносење маски се покажаа ефикасни

Сподели

Казните ги натераа граѓаните да носат заштитни маски.

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 31 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-03, Струга-06, Кичево-22).
- Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест Ковид 19. Воедно, полициските службеници самостојно, но и во координација со Државниот пазарен инспекторат, извршиле 15 контроли врз угостителски и други објекти, изјави портпаролот на СВР Охрид, м-р Стефан Димоски.


Портпаролот Димоски, упати апел до граѓаните да носат заштитна маска заради поефикасна превенција од Ковид 19.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK