Саб08082020

Последна промена07:35:36 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Честитка од ВМРО ДПМНЕ за Илинден

Честитка од ВМРО ДПМНЕ за Илинден

Сподели

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид на сите граѓани им го честита 2 Август - Илинден, најсветлиот празник во историјата на Македонија.

 

-Денеска го чествуваме Денот на Републиката, најсветлата нишка која обединува, денот кога ги славиме победата и непокорот. Илинден е денот на големото Илинденско востание во 1903 година, но и на Првото заседание на АСНОМ од 1944 година. Делата на славните Илинденци се аманет кој треба да се негува и патоказ за љубовта кон својата Татковина.

Да го живееме сонот на нашите предци и гордо да се сеќаваме на нивната борба за самостојна и независна држава.
Во време на предизвици и искушенија посакуваме среќа, здравје, љубов и гордост.
Додека гори пламенот, ќе живее сонот за Македонија.

Да ни е вечен и честит Илинден!
Да ни е вечна и вековита Македонија!, стои во честитката на Вмро Дпмне Охрид.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK