Саб12052020

Последна промена01:05:03 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Георгиески во Прашалник на ТВМ: Ќе дежурам на Инфективното одделение

Георгиески во Прашалник на ТВМ: Ќе дежурам на Инфективното одделение

Сподели

Охридскиот градоначалник Константин Георгиески, повторно ке облечи бел мантил,   ќе им помага на колегите од јавното здравство.

На денениот состанок со министерот Филипче доброволно кажа дека е подготвен како доктор интернист  да дежура рамо до рамо со колегите на Инфективното одделение во охридската болница. рече Георгиески во емисијата Прашалник на ТВМ телевизија. 

 Поради зголемениот број на заболени со корона вирусот секојдневно се стеснуваат каппацитетите,  медицинскиот персонал е преморен.

- „Денес имавме состанок втор состанок со министерот Филиппче, за ангажман на лекарите од приватните болници. Станува збор за 72 лекари кои би се вклучиле во јавното здарвство за лекување на заболени со ковид 19. Ние може да се вклучиме во лекување на полесните случаи. Се изработи оперативен план ќе се фомираат спписоци. Во Охрид ние сме тројца  интернисти од прибватенс ектор јас ке се пријавам“ , рече Константин Георгиески градоначалник на општина Охрид во емисијата Прашалник на ТВМ Телевизија. 

Георгиески веќе една недела е во самоизолација  поради позитивниот тест на неговите родители.  Тие имаат симптоми и закрепнуваат , а градоначалникот  не направил тест но ги почитува мекрките.

„Јас одлучив да си постаппам согласно решението  да отседам во самоизолација бидејки негативниот тест не го исклучува прсуството на вирусот Професионалната  и стручната етика не ми дозволува  да ја избегнам најсигурнта варијанта да ги заштитам луѓето со кои работам во мојот кабинет и да отседам уште  една недла во изолација“ вели  Констанитн Георгиески.

Иако е во самоизолација  градоначалникот Георгиески  секојдневно преку интернет ги води сите состаноци  и раководи со општинската администрација.  Му се доставуваат предметите за потпис на дневна основа и  нема никаков застој.

Целото интервју погледнете го во емисијата Прашалник на ТВМ телевизија денес во 17 30.

Новинар Соња Рлковсска

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK