Вто01192021

Последна промена05:44:35 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Вработена во Музејот на вода се товари за финансиска проневера

Вработена во Музејот на вода се товари за финансиска проневера

Сподели

Вработена во Музејот во Градиште се товари за финансиска проневера. 

 Поради постоење основи на сомнение дека сторила казнено дело „проневера во службата“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.Ц.(40) од Охрид. Таа, во периодот февруари-декември минатата година, во својство на службено лице  на локалитетот „Музеј на вода“– Градиште во Охрид,  сметководствено не прикажувала дел од прометот а финансиските средства не ги внесла на сметката од работодавачот „Завод за заштита на споменици на културата и Музеј – Охрид“. На тој начин, пријавената се стекнала со против-правна имотна корист од  65..730,оо  денари, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK