Саб04102021

Последна промена06:45:50 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Левица бара инспекцски надзор за испуштањето фекалии во Охридското езеро

Левица бара инспекцски надзор за испуштањето фекалии во Охридското езеро

Сподели

По реакција на поголема група граѓани за засилено загадување и уништување на животната средина преку испуштање фекалии од колекторскиот систем кое се случува подолг временски период, политичката партија Левица денес поднесе иницијатива за вршење на вонреден инспекциски надзор до државниот инспекторат за животна средина.

 

Со поднесената иницијатива согласно делокругот на работата на Државниот инспекторат за животна средина бараме веднаш, инспекторатот да излезе на терен и да преземе конкретни законски мерки за запирање на наведеното загадување на животната средина.

 

Деновиве на социјалните медиуми беа објавени видео снимки на кои беше прикажано како фекалии од колекторксиот систем дирекно се влеваат во Охридското езеро. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK