Чет03042021

Последна промена04:25:30 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Првите 10 здравствени работници од Охрид денес ќе се вакцинираат во Скопје

Првите 10 здравствени работници од Охрид денес ќе се вакцинираат во Скопје

Сподели

Првите десет здравствени работници од Охрид денес ќе се вакцинираат во Скопје.  

 Директорот на охридската болница Горан Балевски ќе се вакцинира утре. 

„Сите досега пријавени од Општата болница ќе се вакцинираат со вакцината на ‘Фајзер’ која прва пристигна во државава. Нашата болница е Ковид-центар и сите кои ќе се пријават ќе бидат вакцинирани. Ова за нас многу значи, ќе може многу порелаксирано да работиме без страв дека како здравствен персонал ќе заболиме. Вакцинацијата треба да биде и обврска за персоналот, ние треба да покажеме дека вакцината е безбедна и секој треба да се вакцинира“, вели Балески.

Инаку од Охрид биле пријавени 200 здравствен работници кои сакаат да се вакцинираат со ппрвата ппратка на „Фајзер“ вакцната, која нема да се дистрибуира по градови поради специфичниот начин на чување. 

Од Здравествениот дом во Вевчани се пријавиле 30 медицински работници. Вакцинирањето ќе се врши по етапи , приоритет ќе имаат вработените во Ковид центрите. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK