Пон04122021

Последна промена07:52:50 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Силен земјотрес во Грција ги вознемири охриѓани

Силен земјотрес во Грција ги вознемири охриѓани

Сподели

Силен замјотрес во Грција почуствуван во Охрид.

Земјотрес со јаина од 6,3 степени според Европската сеизмичка скала со епивцентар во Лариса соседна Грција ги вознемири жителите на Охрид и регионот. 

Земјотресот се случи во 11 часот а епицентарот е на 24 километри од Лариса. 

 

Илјадници луѓе избегаа на улица, јави грчката државна телевизија ЕРТ и порталите во погодените региони.

 

Според наводи на Институтот за геодинамика во Атина, епицентарот на земјотресот се наоѓал на околу 10 километри под површината на земјата, во регионот на местото Еласона, во близина на градот Лариса. Потресот се почувствува во цела Грција, како и околните земји.

 

Полицијата и противпожарните служби, како и локалните власти, се во потрага по повредени лица, а ги регистрираат и материјалните штети. „Земјотресот беше многу силен и траеше долго“, рече регионалниот гувернер Костас Агорастос за грчката телевизија.

 

Населението во Лариса е повикано да не се враќа во домовите, поради силните афтершокови по првиот потрес, од кои два имаа јачина од 5 степени.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK